Yonkoma

Přejít na: navigace, hledání
4-koma psáno katakanou

Obsah

[editovat] Výklad slova

Slovo yonkoma (4コマ), též používáno ve zkrácené verzi 4-koma, v překladu do češtiny znamená čtyřpanelovka. Jak lze podle tohoto názvu usoudit, jedná se o speciální styl vyprávění komických zápletek, jež se odehrají na čtyř panelech mangy, které většinou bývají seřazeny od vrchu dolů. Zápletka samozřejmě může být rozváděna i na další čtyři panely, vždy by ale mělo dojít k nějaké vtipné pointě na posledním čtvrtém panelu.

Každý manga časopis povětšinou má alespoň jednu takovouto sérii, která se pravidelně objevuje na jeho stránkách. Je běžné, že se vydávají celé svazky, kdy se pomocí těchto čtyř panelů vypráví i delší příběhy hrdinů. Mezi čisté čtyřpanelovky se může řadit například manga Working!! či Lucky Star, podle jejíž hlavní hrdinky je tato naše stránka pojmenována a která do dnešního dne stále vychází v časopise Comptiq od Kadokawy Shoten. Čtyřpanelovky se také často objevují na svazcích mang, které jsou jinak vyprávěny normálním stylem. Za všechny se dá jmenovat například Kami Nomi zo Shiru Sekai.

[editovat] Historie užívání výrazu

Yonkoma, ostatně podobně jako celá manga tvorba, se ve své novodobé formě rozvíjela pod vlivem amerických komiksů. Zvláště pak stojí za zmínku autor Kitazawa Rakuten, který se bere za jednoho ze zakladatelů současné formy mangy. Je také uváděn jako jeden z prvních, který pro svou zápletku v karikaturách používal již v roce 1902 čtyři panely. Byť se po druhé světové válce s nástupem Tezuky Osamua do popředí dostala klasická forma vyprávění, yonkomy se i dále vydávaly. Například velice oblíbená byla Sazae-san autorky Hasegawa Machiko, která vycházela v letech 1946 až 1974.[1] Její anime verze, jež se začala vysílat v roce 1969, svou televizní pouť stále ještě neskončila. Počet epizod tak letos dosáhl na neskutečné číslo 2200 s koncem stále v nedohlednu. [2] Důvodem je fakt, že se téměř neustále umísťuje na vrcholu sledovanosti animovaných sérií vysílajících se v japonských televizích. [3]

[editovat] Současnost

[editovat] Zdroje

  1. Yonkoma. Wikipedia. 2013
  2. Sazae-san. AniDB. 2013
  3. Japan's Animation TV Ranking, May 6-12. ANN. 2013